czwartek, 5 sierpnia 2010

Wysokość 4000 m - prędkość 220 km/h - Niebo wzywa... Ziemia ciągnie...

Kolejne moje marzenie zostało spełnione !!!.


Skok z spadochronem z 4000m, szorując głową w dół z prędkością ok. 220km/h i to jeszcze skacząc nad morzem:).


Ciężko jest opisać, co człowiek czuje w takim momencie, jednak spróbuję to opisać póki adrenalina jeszcze krąży w żyłach.

UWAGA: Film i album zdjęć specjalnie umieszczam na końcu, może wówczas chociaż jeden przeczyta to w całości - Ci co byli na Adventure Słupia 2010 wiedzą o co chodzi:)

Sam pomysł na skoczenie narodził się w mojej głowie z dobrych parę lat temu. Zacząłem się zastanawiać i próbować sobie wyobrazić jak musi się czuć człowiek, który wyskakuje z działającego samolotu i to tego płaci za to:).

Jednak nie umiałem sobie tego zobrazować, jaki strach, podniecenie wówczas panuje, jak mózg działa w takiej sytuacji, jak mocno zmysły są wyczulone itp..

I z powodu tylu moich dylematów, sprawdzenia samego siebie czy i w tym bym się sprawdził? Czy może bym wymiękł. Postanowiłem, że kiedyś skoczę, może nie od razu samodzielnie, ale np. w tandemie. Wsiądę do samolotu wyfrunę na 4000m i jak otworzą się drzwi i zaświeci lampka zielona to krzyknę dla odwagi i skoczę... i tak się stało:)

Ale poklei...

Wybrałem imprezę spadochroniarską, jaka jest organizowana raz do roku nad morzem na pasach startowych w Bagiczu. Zjeżdża się tam wówczas kilkanaście firm z południa i skaczą przez parę dni – jest to jedyna okazja w roku by skoczyć na Pomorzu z 4000m i to jeszcze nad samym morzem.

Także postanowiłem, że skorzystam z okazji i skoczę w Bagiczu w tym roku.

Firmę, którą wybrałem była Pyrlandia-Boogie - ludzie z Ostrowa Wielkopolskiego skaczący już od wielu lat.
Dodatkowo udało mi się zwerbować kolegę z pracy Sławka, który dotrzymał mi towarzystwa i również skoczył.
Wstępnie skok miał być w czwartek - piątek, jednakże z różnych względów, również pogodowych przełożyliśmy go na wtorek 27 lipca 2010 godzina ok. 15:00:)
Bałem się o pogodę, ponieważ już od weekendu szło załamanie pogody i miałem info, że loty się nie odbyły. Jednakże od poniedziałku miała iść poprawa, więc szansa była.
Albo teraz albo dopiero za rok, pomyślałem.

Dzisiaj rano wstałem ok. 9:00, w Gdańsku chmura na chmurze, załamałem się troszkę, ale spojrzałem na prognozę i kamerkę online w okolicach Kołobrzegu i nie wyglądało tam to tak tragicznie.
Zadzwoniłem to prezesa firmy z zapytaniem, jaka pogoda w Bagiczu i czy wylatujemy dzisiaj. Okazało się, że pogoda u nich jest wzorcowa, czyste niebo i latać dzisiaj na pewno będą.

No to nie zastanawialiśmy się wielce wsiedliśmy z Sławkiem do mojej "foczki" i dzida ok. 250km do Bagicza.

Faktycznie im bliżej Kołobrzegu pogoda się robiła lepsza, nam się mordki śmiały a jednocześnie odczuwałem coraz większego stresiora  i podniecenie:)

Dojechaliśmy z małym opóźnieniem, bo ok. 14:30 i już nasza kolejka przepadła, więc zapisaliśmy się na kolejny wylot, który miał być fizycznie ok. 17:00

A więc dwie godziny czekania na upragniony skok..

Dokonaliśmy formalności, czyli coś w formie oświadczenia, że nie jesteś chory psychicznie i kogo powiadomić jakby, co... (był pomysł żeby wpisać się nawzajem, to znaczy ja Sławka a on mnie, tym bardziej że nikt z naszej rodziny nie wiedział co zamierzamy zrobićJ) - norma, następnie przykra czynność zapłaty i przydzielenie nam pilotów tandemowych.

A że oboje z Sławkiem ważymy ponad 100kg, nie było to takie łatwe, ale wybrali jakiś chudszych by bilans wagi się zgadzał i było git.

Ja zamówiłem sobie dodatkowo drugiego gościa, który mnie kręcił na kamerze i robił fotki.
Mój tandem pilot ksywka LASEK i kamerzysta - CNOTA:) i straceniec HARY:) - niezłe trio:)
I w końcu nastał ten czas, podchodzi prezes i mówi- "No to teraz na was kolei chłopaki"...

Przyszedł "LASEK" wziął mnie na takie specjalne miejsce gdzie była rozłożona płachta, na której skoczkowie składali spadochrony i się przygotowywali do wylotu.
Przyniósł kombinezon (w moim ulubionym kolorze), w który szybko wskoczyłem, a następnie, założyłe mni uprząż, zapinając i ustawiając wszystko starannie by wszystko było jak należy.
Następnie nadszedł czas na szybkie szkolenie, co będziemy robić, co robić a czego nie.

Kilka prostych zasad, które starałem się sobie wbić w głowę, chodź nie wiedziałem czy jak wyskoczę to będę w stanie cokolwiek z nich zapamiętać.

Dodatkowo zapytałem Laska czy będę mógł posterować lotem jak już spadochron będzie otwarty, okazało się, że nie ma z tym żadnego problemu.
Jak już się bawić to na całego:) - później będzie " ale ja tylko pociągnął....":)

Samolot czekał już na nas, więc zaczęliśmy się ładować do niego.

W sumie nas leciało 10 osób. Dwa tandemy i reszta samodzielnych skoczków (nawet dziewczyna się znalazła i afro-amerykanin z czerwonymi włosami:) Spoko koleś.

Ja wchodziłem ostatni, ponieważ pierwszy skakałem.

Silnik odpalony, samolot kołuje, odrywa się od ziemi i wówczas zrozumiałem, że już odwrotu nie ma. Że jedyny sposób powrotu na ziemie to będzie przez wyskoczenie z maszyny.

Samolot wznosił się dosyć szybko krążąc nad plażą w Bagiczu, wznoszenie trwało ok. 15 minut, przez które można było podziwiać dodatkowo widoki, które za chwile miały się ukazać w pełnej okazałości, na wyciągnięcie ręki.

Każdy skoczek posiada na ręce miernik wysokości, na który co chwile patrzył. Ogólnie panowała fajna, rodzinna atmosfera, wszyscy żartowali i próbowali też nas - skaczących pierwszy raz troszkę, roztresować.

Do 3000m praktycznie nie było zbytniego poruszenia wśród skoczków, po tym pułapie zaczęły się ostatnie poprawki okularów, kombinezonów, rękawiczek itd. Wówczas zaczął narastać u mnie stres a zarazem wielkie podniecenie. Szybszy oddech, szybsze bicie serca - znaczy jeszcze żyje:)

Tandemowy pilot podczepił się do mnie - pozapinał wszystkie klamry, ostatnie instrukcje, okulary założone... Na mierniku wysokości 4000m!!! Ja praktycznie siedzę od razu przy drzwiach.

Wszyscy patrzą z niecierpliwością na 2 lampki przy drzwiach - zielona i czerwona.
Cały czas jeszcze czerwona aż w końcu sygnał i zielone światło.
Teraz już się wszystko potoczyło szybko.

Otwierają się drzwi samolotu, o które praktycznie się opierałem.

Przepuszczam Cnote - kamerzystę, który wychodzi na stopień pierwszy a ja siadam na wprost otwartych drzwi. Pęd wiatru, hałas silników, serce mi wali, oddech coraz szybszy.

Ale co tam - w duszy krzyczę - "damy rade – no pek”, jeszcze jeden głośny okrzyk - rozpaczliwca:) pytanie Laska - "Gotowy?" - i co ja miałem odpowiedzieć - oczywiście "DAWAAAAAJ"

I już po ptakach:) Bierzemy zamach i skaczemy głową w dół.... zaczęło się....

Odczucie odłączenia się od samolotu, znalezienia się w tak rozległej przestrzeni praktycznie niczym nieograniczonej, do tego zapierdzielasz na 220km/h w dół jest nie do opisania.

W jednym momencie twoja waga przestaje mieć znaczenie, w uszach masz tylko pęd wiatru i oczami próbujesz ogarnąć wszystko dokoła... Lasek daje mi znak, że mogę ręce już rozłożyć i zaczyna się szybowanie:). Około 50 sekund swobodnego spadania.W miedzy czasie dogania nas CNOTA i zaczyna się zabawa z kamerą, miny, uśmiechy, znaki, łapiemy się za ręce z operatorem i zaczynamy kręcić w koło - zajebiście.

Cały czas na swobodnym spadaniu.

Pod rękoma, nogami czujesz napór wiatru. Pod tobą plaża, morze - nie do opisania. 50 sekund niestety szybko się kończy i czas na ok. 1300m spróbować otworzyć spadochron.

Lasek pokazuję znak do kamerzysty - i chwile po tym czuje jakby katapulta wystrzeliła mnie do góry. Maksymalne wyhamowanie. Wbrew pozorom – bardzo fajne uczucieJ żadna winda tak szybko się nie wznosi jak wówczas odczułem wyhamowanie przy otwarciu czaszy.Cnota leci jeszcze jakiś czas na zamkniętym spadochronie tak by zdążył wylądować przed nami - i następnie nakręcić jeszcze nasze lądowanie.

My za to z Laskiem mamy jeszcze 5-7 minut podziwiania pięknych widoków i pobawienia się samym lotem. Wielki okrzyk w momencie otwarcia spadochronu świadczy, że jest szansa na miękkie lądowanie:)

Chwile Lasek stabilizuje lot i daje mi "lejce". Sekundowy instruktaż na 1000m - "yyy tutaj jak ciągniesz w prawo to skręcamy w prawo, tutaj jak w lewo to skręcamy w lewo- trzymaj":)

Najpierw delikatnie pociągam i kręcę duże średnicowo koła, następnie po info od Laska, że mocno mam pociągnąć, zaczynamy robić ewolucje w formie korkociągu, szybkie, gwałtowne przejścia z lewej na prawą - niesamowite wrażenie i odczucie. Do tego te wszystkie widoki, ludzie jak mrówki, piękne niebieskie spokojne morze i tylko wiatr świszczący przy ostrych manewrach spadochronem.

Kilka ewolucji wykonałem - jednak mój żołądek troszkę nie nadążył chyba za moimi szybkimi ruchami i zaczęło mnie mdlić, żołądek w gardle, więc oddałem lejce Laskowi i oddychałem glebowo podziwiając widoki.

Kilka jeszcze ewolucji, i podchodzimy do lądowania. Ludzie się robią coraz więksi, ziemia tak jakoś szybko się zbliża. Komenda od Laska - nogi w górę i siadamy mięciutko na trawie lekkim ślizgiem.


Cnota już jest na dole i kręci wszystko - na koniec wspólne zdjęcie i chłopaki lecą już do kolejnego lotu. Ja za to kładę się i próbuje dość do siebie - ogarnąć to wszystko, co się stało przez ostatnie 10 minut.

Obok Sławek z równie dużym bananem na twarzy i wymawiającą moją myśl - "Lecimy jeszcze raz??:)".
Mija troszkę czasu, kiedy w końcu mogę spokojnie wsiąść do samochodu i poprowadzić nas do domu:)

Była to moja najbardziej szalona rzecz, którą zrobiłem w życiu (jak na razie – kolejne już się rodzą w mojej głowie), jednak wrażenia, doznania, przeżycia były tak wielkie, że z chęcią bym ją powtórzył, i już teraz wiem, że nie był to mój ostatni lot....:)

Po skoku czułem się tak spokojny, wyluzowany, szczęśliwy jak chyba nigdy - leżałem patrząc w niebo i przypominając sobie, że przed chwilą byłem tam - a teraz bezpiecznie sobie leże na trawce.

Więcej już nic nie pisze, ponieważ tak jak pisałem na początku - nie da się te go opisać, w żaden sposób. A jeśli udało mi się oddać czytającego 10% tych emocji, które ja przeżyłem to się cieszę.

I na koniec cytat prezesa krótko przed startem: "Po skoku, świat już nigdy nie będzie taki sam" - i jak wylądowałem - zrozumiałem to i w pełni się z nim zgadzam:)


 
 
ALBUM ZDJĘĆ